Aktualności

Dzień V

Autor: ks. Łukasz Żuk

Ostatni dzień pielgrzymowania do Ostrej Bramy rozpoczął się porannymi modlitwami w kościele w Jaszunach, podczas których istniała możliwość uczczenia obecnych tam relikwi bł. Michała Sopoćki.

Dzień V

Relikwie zostały przyniesione przez pielgrzymów idących w Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce do Wilna przed pięcioma laty.

Zanim wyruszyliśmy w drogę, jako pielgrzymia wspólnota złożyliśmy życzenia i pogratulowaliśmy Państwu Marcie i Pawłowi Czajkom, którzy pierwszy raz idą w pielgrzymce jako małżeństwo, a ich ślub miał miejsce równo dwa lata temu, podczas Mszy świętej kończącej pielgrzymkę na Ostrej Bramie.

Dzisiejsza trasa wiodła przez Mariampol, gdzie jak zawsze gościnnie i życzliwie podjęła nas tamtejsza wspólnota mieszkańców, na czele z miejscowym proboszczem, ks. Mirosławem.

Podczas drogi nie zabrakło modlitwy, była też jak zawsze okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. W ostatniej konferencji pielgrzymkowej ks. Karol Godlewski, wychodząc od Przypowieści o Siewcy, zaprosił do czujnego przeżywania swojej codzienności w otwartości na rozsiane po niej ziarna Bożej obecności.

Do celu naszej pielgrzymki - Ostrej Bramy - dotarliśmy przed godziną 16 czasu lokalnego, i bezpośrednio po dojściu rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Administrator Archidiecezji Białostockiej, bp Henryk Ciereszko. On też wygłosił homilię, w której nawiązując do Słowa Bożego odczytywanego w Uroczystość Matki Bożej Ostrobramskiej stwierdził, że pielgrzymka to droga do zgody na wolę Bożą na miarę tej zgody, którą wyraziła Maryja.

Po Mszy Świętej pielgrzymi mieli możliwość zwiedzania Wilna i zakupienia pamiątek. O godzinie 19 spod polskiej szkoły w Wilnie wyruszyły zamówione wcześniej autokary, które odwiozły pielgrzymów z powrotem do Białegostoku.

Tak rozpoczął się rok oczekiwania na jubileuszową, XXX Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę z Białegostoku, przez Grodno do Wilna.

facebook