Aktualności

Dzień IV

Autor: ks. Łukasz Żuk

Przedostatni dzień pielgrzymowania rozpoczął się Eucharystią w kościele w Butrymańcach, której przewodniczył ks. Adam Szot.

Dzień IV

Homilię wygłosił ks. Wacław Kulesza. Nawiązując w niej do dogmatu świętych obcowania a także do przeżywanego w Kościele Powszechnym z woli Papieża Franciszka Roku św. Józefa, dał świadectwo swojego osobistego nabożeństwa do tego Świętego, opowiadając również o cudach, które miały miejsce za wstawiennictwem Opiekuna Kościoła Świętego.

Po podziękowaniach jak zawsze życzliwej i zorganizowanej społeczności Butrymańc, na czele z Panią Wandą Bielską, oraz po błogosławieństwie mszalnym, wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak, którego zwieńczeniem były modlitwy wieczorne w kościele w Jaszunach oraz nocleg.

Po drodze jak zawsze przeżywaliśmy punkty duchowego planu pielgrzymki, a pośród nich konferencję ks. Karola Godlewskiego, w której dziś, na podstawie liturgii święceń diakonatu, wskazał on drogę, którą powinien przejść każdy uczestnik Eucharystii: od rozpoznawania Jezusa obecnego "na świętych ołtarzach" pod postaciami Chleba i Wina, do rozpoznania i usłużenia Mu obecnemu "w ubogich". Posługując się również metafizycznym rozróżnieniem kategorii istoty i przypadłości, wskazał on na konieczność przywiązywania wagi do relacji z Bogiem, będącej istotą wiary, bardziej niż do przypadłości wiary, a więc wszelkich zewnętrznych form kultu. Na podstawie dzisiejszych czytań mszalnych określił on taką postawę jako drogę do wewnętrznego pokoju i nawrócenia od "bożków" bo "Boga żywego i prawdziwego".


facebook