Aktualności

Dzień I

Autor: ks. Łukasz Żuk

Po dwuletniej przerwie, poranną Eucharystią w białostockiej Archikatedrze, grupa ponad 220 pątników rozpoczęła wyczekiwaną XXIX Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę do Wilna.

Dzień I

Eucharystii przewodniczył administrator Archidiecezji, bp Henryk Ciereszko, który wyruszył także na pierwszy dzień pielgrzymki. Homilię wygłosił kierownik pielgrzymki, ks. Łukasz Żuk. 

Mszę świętą koncelebrował bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz delegat KEP ds. turystyki i pielgrzymek. Z racji na swoją odpowiedzialność z ramienia episkopatu również za migrantów, bp Krzysztof w słowie końcowym poprosił pielgrzymów o modlitwę i ofiarę pątniczego trudu w intencji znalezienia mądrych i ewangelicznych rozwiązań obecnej bardzo trudnej sytuacji na granicy z Białorusią. Bp Zadarko również udzielił końcowego błogosławieństwa posyłającego pielgrzymów w drogę.

Po Eucharystii wyruszyliśmy w drogę, która wiodła, jak zawsze, przez postoje w Karakulach, Supraślu, Sokołdzie, Jeziorku i Kozłowym Ługu. Z wdzięcznością przyjęliśmy gościnę od mieszkańców tych miejscowości, a także serdeczne przyjęcie przez księży proboszczów lokalnych parafii: Józefa Kowalczuka, Andrzeja Chutkowskiego oraz Wiesława Kuleszę.

Pielgrzymi szlak jak zawsze obfitował w modlitwę i rozważanie Słowa Bożego, a także historyczne i turystyczne ciekawostki prezentowane przez ks. Adama Szota. Konferencje na tegorocznej pielgrzymce głosi kwatermistrz, ks. Karol Godlewski. Pierwsza z nich podejmowała temat Eucharystii jako "chleba niegotowych", pokarmu na drogę oraz daru pozwalającego pamiętać o Jezusie Chrystusie. 

Zwieńczeniem pierwszego dnia pielgrzymowania było powitanie przez ks. Bronisława Wonsowskiego, proboszcza parafii w Szudziałowie, modlitwa za śp. ks. Wacława Dudziuka, wieloletniego proboszcza szudziałowskiego, zawsze gościnnego i życzliwego wobec pielgrzymów, błogosławieństwo bp. Henryka oraz gościna i nocleg w tamtejszej szkole.

xKG


facebook