Aktualności

PIERWSZE WAŻNE INFORMACJE

Autor: ks. Łukasz Żuk

Drodzy Pielgrzymi! Zachęcamy do wzięcia udziału w XXIX Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna. W tym roku z powodu obostrzeń, pielgrzymowanie prawdopodobnie odbędzie się według następujących restrykcji:

PIERWSZE WAŻNE INFORMACJE

1. Na pielgrzymkę mogą wyruszyć osoby zdrowe (bez objawów zakażenia SARS-CoV-2 i które nie miały kontaktu z osobą chorą lub podejrzaną o zachorowanie w okresie 10 dni przed rozpoczęciem pielgrzymki).

2. Na tę chwilę przypuszcza się, że będzie trzeba mieć tzw. paszport covidowy (zwany inaczej Unijnym Certyfikatem Covid). Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.gov.pl/web/certyfikat/o-certyfikacie-informacje.

3. Na obecną chwilę wyruszyć mogą tylko osoby w pełni zaszczepione, ponieważ osoby, które nie zostały zaszczepione na chwilę obecną muszą odbyć 10 – dniową kwarantannę po przekroczeniu granicy. To może się jeszcze zmienić.

Czy mogę być zwolniony z testu i kwarantanny na Litwie?

Kwarantanna i test nie obowiązują cię tylko w trzech przypadkach: jedziesz tranzytem, zostałeś zaszczepiony (obydwie dawki) przeciw COVID-19 lub chorowałeś na COVID-19 w ciągu 180 dni przed przyjazdem na Litwę (zostało to potwierdzone testem PCR lub AT lub RAT). W przypadku szczepienia i przebytej choroby musisz mieć zaświadczenie ze swojego zakładu opieki zdrowotnej w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej; certyfikat szczepień właściwy dla danego kraju lub międzynarodowy certyfikat szczepień.

4. Przed przekroczeniem granicy litewskiej będzie trzeba na 48h przed wejściem na teren Litwy, wypełnić ankietę rejestracyjną dostępną w języku angielskim (oprócz Unijnego Certyfikatu Covid). Link do ankiety: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form. Ankietę będziemy wypełniali w czasie pielgrzymki.

5. Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie do ruchu pielgrzymkowego: https://www.gov.pl/.../wytyczne-glownego-inspektora....

6. Pielgrzymka w tym roku rozpocznie się 20 sierpnia Msza św. o godz. 5:30 w bazylice katedralnej. Dwa etapy Białystok – Szudziałowo oraz Szudziałowo – Kuźnica pozostają bez zmian. Dnia 22 sierpnia po Mszy św. w Kuźnicy autokarami przejedziemy pod granicę litewską, skąd wyruszymy do Ejszyszek. Pielgrzymka w tym roku zakończy się 24 sierpnia Mszą św. w kaplicy w Ostrej Bramie.

7. Zapisy na pielgrzymkę rozpoczną się 1 sierpnia i trwać będą do 14 sierpnia. W tym roku odbędą się one tylko w formie online lub telefonicznie. Szczegółowe informacje na temat zapisów internetowych pojawią się wkrótce na stronie internetowej.

8. Powyższe wytyczne mogą ulec zmianie. Prosimy o śledzenie informacji na stronie internetowej.

facebook