Aktualności

Relacja dzień IV

Autor: ks. Łukasz Żuk

Grodno - Jeziory

Relacja dzień IV

Dzień IV - 19 sierpnia 2018 r.

Czwarty dzień Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna rozpoczęliśmy Eucharystią w pobernardyńskim kościele w Grodnie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Grodzieńskiej, bp Józef Staniewski.

On też wygłosił homilię, nawiązując w niej do odczytanego fragmentu Mowy Eucharystycznej Jezusa Chrystusa, przywołał słowa papieża seniora Benedykta XVI, który mówił, że to nie my "przyjmujemy" Eucharystię, tak, jak przyjmuje się każdy inny pokarm, ale że to Eucharystia "przyjmuje" nas, przemieniając w Siebie.

Ksiądz Biskup podziękował też pielgrzymom za to, że stają się wobec mieszkańców Grodna świadkami prawdy o Kościele pielgrzymującym, a zarazem okazją do wykazania się gościnnością i otwartością serc.

Po zakończeniu Mszy Świętej wyraziliśmy jako pielgrzymi swoją wdzięczność goszczącemu nas co roku proboszczowi, ks. Prałatowi Antoniemu Chańko, ofiarowując m.in. cyborium z wygrawerowanym napisem pamiątkowym z okazji czterystulecia konsekracji świątyni przypadającego w tym roku.

Po Eucharystii wyruszyliśmy w drogę, podczas której zatrzymaliśmy się na postój i posiłek południowy w parafii w Putryszkach.

Po pokonaniu mniej więcej 28 kilometrów drogi dotarliśmy do Jezior, gdzie zakończyliśmy dzień modlitwami wieczornymi - dziesiątkiem Różańca "Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor", który odmówilismy w łączności z braćmi prawosławnymi przeżywającymi tego dnia tę właśnie uroczystość Przemienienia. Po modlitwach i błogosławieństwie bp. Henryka udaliśmy się na nocleg do pobliskich szkół, a także do mieszkańców Jezior - zarówno katolików, jak i prawosławnych.

Ks. Karol Godlewski

Aby obejrzeć zdjęcia, proszę kliknąć w tym miejscu.

facebook