Aktualności

Relacja dzień 2

Szudziałowo - Kuźnica

Relacja dzień 2

Dzień drugi pielgrzymki - 17 sierpnia 2017 r.

Drugi dzień naszego wędrowania do Matki Bożej Ostrobramskiej rozpoczęliśmy Eucharystią pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki w kościele parafialnym w Szudziałowie.

Podczas niej modlitwą ogarnialiśmy w szczególny sposób dwóch spośród naszych pątników - ks. Adama Szota z Białegostoku i ks. Arkadiusza Okroja z Pelplina, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.

Do modlitwy dołączone zostały serdeczne życzenia oraz słodki upominek.

Jeden z dostojnych Jubilatów - ks. Adam Szot - wygłosił również homilię, w której hasło tegorocznej pielgrzymki pochodzące z Ewangelii wg św. Mateusza: "Będziesz miłował" odniósł do miłości Ojczyzny.

Przypomniał, że Ojczyzna jest nie tylko na tym terytorium, które wyznaczają polityczne granice Polski, ale wszędzie tam, gdzie po świecie rozsiane są znamiona polskości i gdzie żyją i mieszkają nasi rodacy. Nawiązał w ten sposób szczególnie do tych ziem, które znajdują się poza granicami naszego kraju, a przez które już niebawem będziemy wędrować.

Po Eucharystii udaliśmy się w drogę, podczas której cieszyć się mogliśmy doskonałą pogodą.

Towarzyszyła nam modlitwa oraz kolejna, przeznaczona na dzisiejszy dzień, porcja Słowa Bożego.

Na pierwszym postoju w Starej Kamionce powitał nas proboszcz parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ks. kan. Bogusław Urban, zaś na drugim - w Malawiczach - w imieniu kustosza Sanktuarium Najświętszego Sakramentu po krótce historię cudu w Sokółce przybliżył posługujący w parafii pw. św. Antoniego ks. kan. Józef Jaroma.

Kolejne postoje miały miejsce w jak zwykle gościnnej Klimówce oraz Nowodzieli. Tam do pielgrzymów dołączył Metropolita Białostocki, abp Tadeusz Wojda SAC. 

Przywitał się z pielgrzymami i wędrował do Kuźnicy, gdzie najpierw modlił się z nami za poległych w sprawie Ojczyzny pod górującą nad nadgraniczną miejscowością „Golgotą Wschodu”, w kościele parafialnym zaś przewodniczył wieczornej modlitwie Apelu Maryjnego. 

Podczas niej szczególnie powierzaliśmy Matce Bożej osobę pierwszego kierownika i twórcy pielgrzymki wileńskiej, ks. kan. Jana Filewicza, który na tę okoliczność został uhonorowany pamiątkowym grawertonem.

Drugi dzień kończymy pełni wdzięczności wobec Boga i ludzi będących wyrazicielami Jego dobroci.

dk. Karol Godlewski

Aby obejrzeć zdjęcia, proszę kliknąć w tym miejscu.

facebook